Chopin pod piramidami

Projekt „Chopin pod piramidami. Muzyka klasyczna, jazz i muzyka rockowa z Warszawy„ to spektakularne przedstawienie multimedialne, które połączyło symbole dwóch skrajnych kultur: piramidy w Gizie i polskiego ducha przemawiającego przez muzykę Chopina.

Tego dnia, dzięki specjalnemu zezwoleniu Najwyższej Rady Starożytności, po raz pierwszy na świecie, piramidy zostały oświetlone na biało-czerwono.

Cel: Promocja polskiej kultury poprzez ukazanie w charakterystyczny, nowoczesny i przystępny sposób atrakcyjności i aktualności muzyki Chopina w Egipcie.

Realizacja:

  • Realizacja niestandardowego i spektakularnego wydarzenia
  • Wydarzenie wspierane przez m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Zaangażowanie czołowych wykonawców, w tym: Janusza Olejniczaka, Leszka Możdżera, Annę Serafińską, Dinę Iskander, Royal Quartet
  • Zaproszenie przedstawicieli największych mediów (BBC, Reuters, TVP, TVN, Rzeczpospolita, ogólnokrajowy kanał egipski TV NILE)
  • Udział znamienitych gości (np. Piotr Adamczyk, Justyna Steczkowska, Anna Czartoryska i inni)

Wyniki:

Na koncert „Chopin pod piramidami. Muzyka klasyczna, jazz i muzyka rockowa z Warszawy” przybyło około 4000 widzów. Opowiedziała o nim egipska prasa: „Polacy zachwycili świat arabski swoją kulturą”, „To był zdecydowanie najwspanialszy koncert, jaki tylko można sobie wyobrazić!”. Koncert wywarł również ogromne wrażenie na kręgach kulturowych Egiptu i na całym Bliskim Wschodzie. Pod względem promocji, w perspektywie ostatnich kilkunastu lat, był to najbardziej spójny i najsilniejszy przekaz o Polsce, skierowany do odbiorców w tym regionie świata. Dziesiątki ekip telewizyjnych i radiowych relacjonowały to wielkie wydarzenie na całym świecie, a TV NILE – Narodowa Telewizja Egiptu nadała retransmisję. Wydarzenie retransmitował w internecie jeden z najpoczytniejszych amerykańskich magazynów muzycznych – CWG Magazine. Polskie media także wniosły ogromny wkład w reklamę. Telewizja Polska poinformowała o wydarzeniu w pięciu wejściach na żywo, w tym w najważniejszych wydaniach programów informacyjnych, takich jak: Teleexpres, Panorama i Wiadomości oraz przygotowała 30-minutową relację z koncertu.